Straipsniai

Gaivus oras Jūsų virtuvei

Gartraukiai dažnai yra nepagrįstai ignoruojami ar laikomi nuobodžiais virtuvės prietaisais, apie kuriuos dažniausiai pagalvojama po to, kai jau visa kita būna suplanuota. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad virtuvė vis dažniau tampa bendra erdve su valgomuoju ir socializacijos vieta, gartraukių populiarumas turi tendenciją augti.

Gartraukis – ne vien tik estetikos reikalas, nors gražus gartraukis gali suteikti virtuvei nemažai žavesio, tačiau svarbu ir jo galingumas bei efektyvumas. Ypač svarbu yra panaikinti kvapus ir kondensatą ten, kur netoliese yra minkšti baldai ir kilimai.

Kaip nuspręsti, kokio galingumo gartraukį įsigyti? Iš esmės gartraukio funkcija yra ištraukti virtuvės kvapus ir pakeisti juos šviežiu oru. Tai vadinama oro pakeitimu per valandą, apytiksliai apie 10 kartų per valandą. Kad paskaičiuoti minimalų ištraukimo galingumą, reikia padauginti kambario kubinių metrų kiekį iš 10, pavyzdžiui, jei kambarys yra 44 kub.m, tai reikėtų bent jau 440 m3/val. galingumo gartraukio.

Puiku tai, kad gartraukiai technologinės pažangos dėka tapo žymiai tylesni. Anksčiau, norint susikalbėti prie gartraukio, reikėdavo ganėtinai pakelti balsą, tačiau dabar savo didelį darbą jie dirba neįtikėtinai tyliai. Taip pat aukščiausios klasės gartraukiai turi sensorius, kurie aptinka kvapus ar nešvarumus ir patys juos ištraukia.

Gartraukių tipai



Rinkdamiesi gartraukį, pirmiausiai turėtumėte įvertinti savo virtuvę ir nuspręsti kokio tipo gartraukis jums labiausiai tiktų. Gartraukiai skirstomi į įvairius tipus, paaiškinimai pateikiami žemiau. Projektuodami virtuvę, gartraukį Jums užsakysime tiesiai iš gamintojo, taip taupydami Jūsų laiką ir pinigus.


Montuojami prie sienos gartraukiai



Tinkami ten, kur mažai erdvės, galimybė pasirinkti iš didelės šio tipo gartraukių įvairovės. Šio tipo gartraukiai gali būti montuojami tik prie sienos, todėl netiks tiems, kurių kaitlentė įrengta kitoje vietoje. Šio tipo gartraukiai įprastai dirba recirkuliacijos režimu, tai reiškia, kad orą jie sutraukia, jį išvalo anglies filtrų pagalba ir vėl sugrąžina atgal į patalpą. Dėl šios priežasties tokio tipo gartraukiams nereikia papildomų vamzdžių išvedžiojimų, taigi jie yra gana kompaktiški ir užima nedaug vietos.


Žemyn nuleidžiami gartraukiai



Itin tinka virtuvės saloms, kadangi neužstoja virtuvės vaizdo. Tokius gartraukius reikia suprojektuoti iš anksto, kadangi jiems reikalinga papildoma erdvė po stalviršiu.


Lubose įmontuoti gartraukiai



Patrauklūs tuom, kad neužstoja vaizdo, tačiau jų trūkumas – reikalingas didelis galingumas dėl atstumo iki viryklės; taip pat tokiems gartraukiams reikalingas ir nuotolinis valdymas.


Kupoliniai kamino ir kampinio tipo gartraukiai



Kupoliniai gartraukiai yra montuojami prieš sienos arba prie lubų, priklausomai nuo to, kurioje virtuvės vietoje yra pastatyta kaitlentė. Tai – bene universaliausio tipo gartraukiai. Vienas iš didžiausių šių gartraukių privalumų – galimybė pasirinkti formą ir montuoti skirtingose patalpos vietos. Kamino tipo gartraukis labiausiai tinka standartiniam virtuvės išplanavimui, kuomet kaitlentė pastatyta prie sienos, o virš jos nėra jokių spintelių, o kampinio tipo gartraukiai tinka nestandartiniam virtuvės išplanavimui, kuomet kaitlentė įrenga ties dviejų sienų susikirtimu, pačiame kampe.


Nišiniai gartraukiai



Nišiniai arba kitaip – įmontuojami gartraukiai yra statomi į spinteles, kabančias virš kaitlentės. Tokiu būdu matoma lieka tik apatinė gartraukio dalis, sutraukianti garus, o visa kita būna gražiai paslėpta spintelėje. Vienas iš didžiausių tokio gartraukio privalumų – tai slankiojantis pagrindas: kol gartraukiu nesinaudojate, jo iš esmės net nesimato, o kai gaminate valgyti, pagrindą ištraukiate, kad gartraukis galėtų efektyviau sugerti visus garus ir kvapus, o vėliau ir vėl sustumiate.


Salos tipo gartraukiai



Tokie gartraukiai būna įvairiausių formų ir dydžių, dažnai jų funkcija taip pat yra ir patalpos dekoras.

Gartraukio darbo režimai



Gartraukiai būna dviejų tipų: sutraukiantys orą ir išmetantys jį į ventiliacijos angą arba veikiantys recirkuliacijos režimu, kitaip tariant sutraukiantys orą, jį prafiltruojantys ir grąžinantys atgal į patalpą. Nepamirškite, kad nuo to, kokio tipo gartraukį pasirinksite, priklausys ir jo montavimo subtilybės. Recirkuliacijos režimu veikiantį gartraukį sumontuoti bus paprasčiau, juk jo nereikia prijungti prie ortakio, nes sutraukiamas oras yra išvalomas pačiame gartraukyje ir sugrąžinamas atgal į patalpą. Jei pasirinksite gartraukį, kuris neturi recirkuliacijos režimo, teks pagalvoti ir apie galimybę prijungti jo vamzdžius prie ventiliacijos angos, kad sutraukti garai būtų pašalinti į lauką.



Kaip tinkamai pasirinkti gartraukį:



Patikrinkite, ar Jūsų pasirinktas gartraukis tinka Jūsų viryklei;

Patikrinkite savo viryklės plotą – gartraukis turėtų būti už jį didesnis;

Įsitikinkite, kad gartraukis pakabinamas tinkamame aukštyje virš viryklės, toks aukštis turėtų būti apie 650-750 mm.;

Jei pasirenkate recirkuliacinį, o ne laukan išvedamą modelį, geriau būtų modelis su plaunamais anglies filtrais.