Straipsniai

Kaip pasirinkti tinkamiausias spalvas virtuvei?

Renkantis spalvas turėtumėte visų pirma atsižvelgti į savo asmenybę, pomėgius ir nebūtinai vadovautis dizaino teorijomis, samdytis profesionalus ar panašiai, tam, kad susikurtumėte sau tinkamą spalvų kombinaciją. Spalvų pasirinkimas yra itin subjektyvus dalykas, ir dekoruojant namus būtina pasirinkti tai, kas iš tiesų jums patinka. Jei įrenginėjate šeimos virtuvę, įsiklausykite į visų šeimos narių pastebėjimus, pasirinkite fasadų, audinių, plytelių pavyzdžius bei juos derinkite tarpusavyje.

Patartina pradėti spalvų pasirinkimą nuo baldų, grindų, plytelių, kadangi šie dalykai yra mažiausiai lankstūs keitimui. Perdažyti sienas, ko gero, yra pigiausia, ir jos gali būti priderinamos praktiškai prie bet kurios spalvos. Pasirinkus neutralias pagrindines spalvas, o ryškiai nudažius sienas, spalva bus lengvai pakeičiama. O jeigu visa jūsų virtuvės spalvų paletė bus neutrali, egzistuoja įvairūs būdai įlieti spalvų per įvairius interjero elementus, tokius kaip kilimai, roletai ar užuolaidos, taip pat meno kūriniai, aksesuarai ar asmeninės kolekcijos. Taip pat nereikėtų pamiršti galimybų įnešti gyvų spalvų per gėlių puokštes, vaisių vazas, panaudojant tiek įvairias gėles bei vaisius, tiek ir spalvotas vazas bei dubenis.



Dominuojanti virtuvės spalva yra grynai asmeninis pasirinkimas, ji gali būti ryški ir gryna, ar pastelinė ir subtili. Tačiau patartina neperkrauti savo spalvų paletės, kadangi per daug atspalvių gali sukurti chaoso įspūdį, nors kartais daug spalvų gali atrodyti visai neblogai:

Taip pat būtina atsižvelgti į apšvietimą. Spalva yra šviesos atspindys, todėl šviesos kiekis kambaryje itin veikia spalvas bei jų derinius. Todėl renkantis spalvas būtina nuspręsti, ar daugiau šviesos bus iš natūralių, ar dirbtinių šaltinių. Pavyzdžiui, jei virtuvė yra šiaurinėje namo dalyje, natūralios šviesos čia bus mažiau, todėl patartina šiltų spalvų paletė, kuri sušvelnintų šešėlius ir atvirščiai. Prieš pasirenkant spalvas virtuvei, būtinai pasižiūrėkite, kaip jos atrodo prie natūralaus ir dirbtinio apšvietimo. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad kai kada naudojamos fluorescencinės lempos spinduliuoja melsvesnę, šaltesnę šviesą, todėl atitinkamai gali paveikti ir pasirinktas spalvas. Balta spalva visada atsipindės kitas spalvas, todėl ji laikoma natūralia ir prisiderinančia prie aplinkos.



Kai kurios spalvos Jūsų virtuvei



Šiek tiek pakalbėsime apie egzistuojančią grupę spalvų, kurios yra labiausiai tinkamos virtuvėms, su jomis mažiausia tikimybė apsirikti. Dizaineriai pripažįsta, kad žemės spalvos, įvairios neutralios bei gelsvos yra geriausios virtuvės spalvos, kadangi jos lengvai derinasi su durelių spalva, atsipindi šviesą, sukuria jaukumo įspūdį bei yra nepriekaištingos vėliau parduodant nekilnojamąjį turtą.

 Mėlyni, žali, purpuriniai atspalviai bei kitos panašios spalvos nekelia alkio, kaip kuriais atvejais jį net slopina.


Neutralios spalvos



Su pakankamu kiekiu balto atspalvio, kiekviena spalva gali tapti neutralia, svarbiausia, kokios rūšies neutralios spalvos siekiate. Geriausia yra tai, kad tikriausiai niekada neapsiriksite, pasirinkdami vidutiniškai švelnias neutralias spalvas virtuvei, taip pat galite šauniai jas derinti ir su kitais, ryškesniais atspalviais.


Šviesiai geltona



Geltona yra šviesiausia spektro spalva, ji suteikia viltį, džiaugsmą, gerą nuotaiką. Daugelis namų šeimininkų ir dizainerių sutinka, kad švelniai geltona spalva yra itin tinkamai virtuvei, nes tai ir draugiška, kartu ir išsiskirianti spalva, tinkanti su visais medienos atspalviais.


Tamsesnė geltona



Ryškesnio atspalvio geltonos sukelia tradicinės virtuvės pojūtį.


Rudi atspalviai



Ruda spalva asocijuojasi su kokybe: kokybiškais namais, geriausiu maistu bei lojalia draugija. Tai fizinio komforto, paprastumo spalva. Ruda yra žemės spalva ir tai yra ta spalva, iš kur ir gaunamas maistas – žemė, ūkis. Tiems, kuriems nepatinka neutralios spalvos tai gali būti kaip ir gera išeitis, nes ši spalva virtuvei yra pakankamai saugi.


Raudona



Raudona yra fizinio judesio spalva, žadinanti gyvenime fizinę jėgą. Raudona spalva tikrai yra ne kiekvienam, tačiau norintiems pabrėžtinumo ir ugnelės, tai gali būti neblogas pasirinkimas. Ypač jei virtuvėje daug tamsių spalvų, raudona suteikia akcentą, taip pat tinka ir ten, kur daug nerūdijančio plieno paviršių.


Rausva



Rausva yra moteriška ir romantiška, prieraiši ir imtymi, globojanti. Ji nėra tokia stipri, kaip raudona, savo prigimtimi švelnesnė, ir virtuvėms naudojama pakankamai retai, tačiau pasirinkus tinkamą atspalvį ir palaikančias spalvas, rezultatas gali ir nudžiuginti.


Oranžinė



Ši spalva spinduliuoją džiaugsmą ir šilumą, apjungdama raudonos energiją bei geltonos pozityvumą. Oranžiniai elementai virtuvėje atrodo puikiai, sukuria linksmą ir draugišką nuotaiką, gerina apetitą.


Žalia



Žalia yra harmonijos ir pusiausvyros, pavasario, atsinaujinimo ir atgimimo spalva. Ji sugrąžina nuo modernaus gyvenimo prarastą energiją. Žalia spalva yra išskirtinė, ir tikrai patinka ne visiems. Taip pat svarbu priderinti tinkamą žalios atspalvį, saugesni yra alyvuogių, neutralesni tonai, tačiau norintiems iššūkių visai smagu būtų panaudoti ir salotinę žalią – Jūsų virtuvė nepastebėta neliks!


Mėlyna



Mėlyna spalva yra susijusi su ramybe, suteikdama fizinę ir dvasinę ramybę, mažinanti stresą. Mėlyna nėra dažna virtuvių spalva, ji nežadina apetito ir yra pakankamai šalta. Geriau naudoti atskiras melsvas detales.


Violetinė



Ši spalva yra susijusi su vaizduote ir dvasingumu. Ji stimuliuoja vaizduotę ir įkvepia aukštesniems idealams. Tai introspektyvi spalva, leidžianti prisiliesti prie gilesnių minčių. Virtuvėse ši spalva tikrai neįprasta, tačiau tinkamai panaudojama, gali sukurti rafinuotą bei įdomų vaizdą; dažniau naudojamos yra tamsiai violetinės splavos.


Juoda ir balta



Juodos ir baltos derinys gali būti elegantiškas, paslaptingas, taipogi ir suteikti namams dramatišką vaizdą, juk tai opozicijos. Apskritai tai net ne spalvos, o šviesos buvimas ir nebuvimas, tačiau neabejotinai juoda ir balta turi stiprų tarpusavio ryšį ir puikiai viena su kita koreliuoja. Dekoruojant su balta ir juoda spalvomis reikia gerai suprasti daiktų proporcijas ir balansą, nes priešingu atveju galima greitai sugadinti visą vaizdą. Tačiau išmintingai naudojant šias spalvas galima išgauti puikų rezultatą, kur viena spalva papildo kitą.